بررسی ها

17 نکته در مورد گربه ها

۱. به طور متوسط گربه ها دو سوم روز را می خوابند. این یعنی یک گربه ۹ ساله فقط ۳ سال از زندگی اش را بیدار بوده است!

۲. گربه ها برخلاف سگ ها طعم شیرینی را احساس نمی کنند. دانشمندان بر این باورند که این به خاطر جهشی است که در گیرنده طعم های اصلی آنها رخ داده است.

۳. گربه های ماده اغلب راست پنجه و گربه های نر اغلب چپ پنجه هستند. جالب است که در دنیا حدود ۱۰ درصد انسان چپ دست وجود دارد که اغلب آنها مرد هستند.

۴. گربه ها نمی توانند به صورت مستقیم و از طرف سرشان از درخت پایین بیایند زیرا پنجه هایشان همه در یک جهت قرار گرفته اند. برای پایین آمدن از درخت گربه ها باید برعکس پایین بیایند.

۵. گربه ها حدود ۱۰۰ صدای مختلف ایجاد می کنند. در حالی که سگها فقط می توانند ۱۰ صدا تولید کنند.

۶. مغز گربه ها بیشتر به مغز انسانها شباهت دارد تا مغز سگها. هم انسانها و هم گربه ها بخش های مشابهی در مغزشان دارند که مسئول احساسات است.

۷. بیش از ۵۰۰ میلیون گربه خانگی در ۴۰ نژاد مختلف و شناخته شده در دنیا وجود دارد.

۸. اگرچه تصور میشد مصریان باستان اولین قومی بودند که به اهلی کردن گربه ها پرداخته اند، اما به تازگی قدیمی ترین گربه خانگی را در مقبرهای ۹۵۰۰ ساله در قبرس یافته اند.

۹. در دوران تفتیش عقاید در اسپانیا، پاپ هشتم گربه ها را شیطان دانست و به همین دلیل هزاران گربه را نابود کردند. البته باید بدانید که این کار برایشان عقوبت سنگینی داشت؛ نابودی گربه ها جمعیت موش ها را به شدت افزایش داد و دوران «مرگ سیاه» یا طاعون سیاه در آنجا آغاز شد.

۱۰. گربه ها محبوب ترین حیوان خانگی در شمال آمریکا هستند، در مقایسه با ۶۳ میلیون سگی که آنجا نگهداری می شوند، ۷۳ میلیون گربه خانگی وجود دارد. بیش از ۳۰ درصد از خانواده های آمریکای شمالی گربه دارند.

۱۱. اولین گربه ای که به فضا رفت، گربه فضانوردی به اسم «فلیست» بود. کشور فرانسه در سال ۱۹۶۳ این گربه را به فضا پرتاب کرد. الکترودهایی که در مغز او کار گذاشته شده بود، سیگنالهای عصبی را به زمین می فرستاد. او از این سفر جان سالم به در برد.

۱۲. براساس یک افسانه عبری، نوح برای اینکه موشها تمام ذخایر غذایی انبار شده در کشتی را نخورند، به درگاه خداوند دعا کرد. خدا نیز در جواب، شیر را به عطسه انداخت تا گربه ای از دهانش بیرون بپرد و با موشها مقابله کند.

۱۳. شنوایی گربه ها از سگها بهتر است. یک گربه می تواند صداهایی را با فرکانسی حدود دو اکتا و بالاتر از انسان بشنود.

۱۴. یک گربه می تواند با یک جهش، بیش از پنج برابر قد خود بپرد.

۱۵. گربه ای که خود را با بدن انسان تماس می دهد، نه تنها می خواهد محبتش را نشان بدهد، بلکه قصد دارد با استفاده از غدد تولید بویی که در صورتش وجود دارد، قلمروی خود را نیز تعیین کند. گربه ها در دم و پنجه هایشان هم غدد تولید بو دارند.

۱۶. زمانی که در مصر باستان یک گربه خانگی می مرد، اعضای خانواده با تراشیدن ابروهایشان عزاداری می کردند. همچنین باید مراسم بزرگداشتی برایش می گرفتند و سینه می زدند. گربه مومیایی میشد و ماسکی چوبی روی صورتش قرار می گرفت و در مقبره خانوادگی دفن می شد.

۱۷. در سال ۱۸۸۸ بیش از ۳۰۰ هزار گربه مومیایی شده در قبرستان مصر کشف شد. کشاورزان از این اجساد به عنوان کود استفاده کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *